2014-12-26, Zamość
Tam, gdzie badminton nadaje ton
Niedawno swoje dwudziestolecie obchodził — znany w polskim świecie badmintona z wielu sukcesów -  Uczniowski Klub Sportowy "KIKO" Zamość. Jego założycielskie walne zebranie, na którym wybrano pierwszy zarząd klubu, odbyło się 12 grudnia 1994 roku.

Klub był i jest ściśle osadzony w środowisku Szkoły Podstawowej nr 4 w Zamościu. Sekcja badmintona powstała w szkole jeszcze wcześniej, bo w 1992 roku, ale początkowo działała jako grupa rekreacyjna. Po założeniu klubu stała się sekcją sportową.

Z okazji jubileuszu UKS "KIKO" Zamość wydał rocznicową, ilustrowaną publikację, która między innymi zawiera wiele informacji o imponujących dokonaniach jego badmintonistów. Można się z niej dowiedzieć także o genezie — jak to określono — dziwacznie brzmiącej nazwy. Była ona pomysłem tamtejszych nauczycieli wychowania fizycznego. Zaczerpnięto ją od podobnie brzmiącej nazwy węgierskiej firmy produkującej zabawki dla dzieci "KYKO".

Oprócz wielu ilustracji (zdjęcia, wycinki prasowe) publikacja zawiera krótkie notki biograficzne osób związanych z klubem. Wieloletni prezes klubu, Marek Kudela, jest nie tylko trenerem piłki nożnej, ale i instruktorem badmintona. Możemy także przeczytać kilka zdań o członku zarządu klubu, Sławomirze Moździochu. Ograniczmy się do zacytowania jednego: Autor największych sukcesów sportowych Klubu, trener medalistów Mistrzostw Polski w Badmintonie we wszystkich kategoriach wiekowych (elit-seniorów, młodzieżowców, juniorów, juniorów młodszych, młodzików), a także autor awansu drużyny badmintonowej do rozgrywek ekstraklasy elit Polskiego Związku Badmintona w Warszawie w sezonie 2013/14 i 2014/15.

Trenerami lub instruktorami badmintona jest większość innych wymienionych tam osób kierujących klubem i nauczycieli, takich jak Janusz Głębocki, Małgorzata Adamowicz, Henryk Borowik, Rafał Malec, Andrzej Świergoń.

Nie dziwi więc, że obecnie głównym i zarazem kierunkowym sportem w Uczniowskim Klubie Sportowym KIKO Zamość jest badminton, który uprawiany jest w 9 grupach ćwiczebnych przez 240 zawodników i zawodniczek w wieku od 6 do 23 lat. Istnieje także grupa seniorów (amatorów), gdzie w formie rekreacyjnej badmintona uprawia ok. 30 osób.

Samo wyliczanie medali mistrzostw Polski PZBad zdobytych przez reprezentantów KIKO zajmuje grubo ponad stronę. Nie sposób tu przytoczyć wszystkich nazwisk znanych czytelnikom naszego serwisu, poprzestańmy na wielokrotnej reprezentantce Polski w rozgrywkach elity — Agacie Świst.

Źródło ilustracji: 20-lecie Uczniowskiego Klubu Sportowego KIKO w Zamościu 1994-2014

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj