2020-11-26, Warszawa, Józefosław
Studenci rozpoczynają rozgrywki na Mazowszu
Pora rozpocząć kolejną, dwudziestą trzecią edycję akademickich mistrzostw Warszawy i Mazowsza w badmintonie. Po raz pierwszy w dziejach tych zawodów zostaną one rozegrane w w bardzo dobrze przystosowanej do potrzeb badmintonistów (trenuje tam kadra Polski) hali LAVO (12 kortów), znajdującej się na południowych obrzeżach stolicy, konkretnie w Józefosławiu (ul. Geodetów 23 E).

Turniej numer jeden, obejmujący gry pojedyncze i podwójne (bez mieszanych), odbędzie się w niedzielę 13 grudnia od rana do wczesnego popołudnia (najpóźniej do godz. 14).

Start jest bezpłatny. Mogą grać zarówno amatorzy, początkujący, jak badmintoniści wyczynowi. Zgłoszenia następują za pośrednictwem klubów uczelnianych AZS. Ostatni dzień zgłoszeń do pierwszego rzutu mistrzostw to wtorek 8 grudnia 2020. Zawodnicy będą zbierać punkty dające awans do turnieju finałowego, a zarazem uczelnie Mazowsza będą na tym turnieju zdobywać punkty do klasyfikacji drużynowej. Turniej będzie rozgrywany systemem grupowo-pucharowym (co do zasady pozwala uniknąć odpadnięcia po rozegraniu jednego meczu), a w zależności od liczby zgłoszeń mogą być przeprowadzone także gry "pocieszenia" o dalsze lokaty. Zawodnik/zawodniczka może startować w grze pojedynczej albo podwójnej. Nie można grać w obu na tym samym turnieju.

Na początku zawodów (godz. 9.30) zostaną wręczone medale i nagrody za ubiegłą edycję (sponsor: Victor Polska). Od godz. 9.00 korty będą do dyspozycji uczestników (rozgrzewka). Dokładniejszy harmonogram gier zostanie zamieszczony na stronie organizatora (poinformuje też o tym BadmintonZone.pl) najpóźniej w piątek 11 grudnia. Zob. też komunikat organizatora.

Medale w klasyfikacji indywidualnej w ubiegłym sezonie zdobyli:
Singel kobiet:
Złoto: Magdalena Łukasiak (Szkoła Główna Handlowa). Srebro: Martyna Żmijewska (Uniwersytet Warszawski). Brąz: Natalia Sidor (Szkoła Główna Handlowa); Natalia Strzelczyk (Warszawski Uniwersytet Medyczny)
Singel mężczyzn:
Złoto: Tymoteusz Malik (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie). Srebro: Tomasz Mądry (Uniwersytet Warszawski). Brąz: Axel Marciniak (Wojskowa Akademia Techniczna); Adam Prokopczuk (Wojskowa Akademia Techniczna).
Debel kobiet:
Złoto: Magdalena Kokoszka i Joanna Najdyhor (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego). Srebro: Magdalena Kamień i Aleksandra Sztabkowska (Wojskowa Akademia Techniczna). Brąz: Dominika Adamska i Patrycja Świerzewska (Wojskowa Akademia Techniczna); Joanna Biskup i Anna Rybak (Wojskowa Akademia Techniczna).
Debel mężczyzn:
Złoto: Filip Matysiak i Krzysztof Piwowarski (Wojskowa Akademia Techniczna). Srebro: Mateusz Antczak i Marek Kotuszewski (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego). Brąz: Krzysztof Gocman i Dariusz Kluczyk (Wojskowa Akademia Techniczna); Marvin Keene i Vinay Sharma (Akademia Finansów i Biznesu Vistula).

Drużynowo w klasyfikacji kobiet wygrała Wojskowa Akademia Techniczna. Następne lokaty na podium zajęły: 2. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, 3. Szkoła Główna Handlowa.
W klasyfikacji mężczyzn zwyciężyła Wojskowa Akademia Techniczna. Na podium znalazły się jeszcze: 2. Akademia Finansów i Biznesu Vistula, 3. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

Rozgrywki w poprzedniej edycji zostały ostro skrócone wskutek inwazji koronawirusa SARS-CoV-2. Zakończyło się na przeprowadzeniu jedynie pierwszego turnieju, w grudniu 2019 r.

W zawodach mogą startować — niezależnie od poziomu gry — studenci i pracownicy wyższych uczelni. Szczegółowe zasady uczestnictwa są następujące:
1) W rozgrywkach mogą uczestniczyć reprezentacje wszystkich uczelni mazowieckich, na terenie których funkcjonują zarejestrowane Kluby Uczelniane AZS.
a) studenci do ukończenia 28. roku życia (osoby urodzone po 30.09.1992 r.),
b) uczestnicy studiów doktoranckich (bez ograniczenia wieku),
c) etatowi pracownicy uczelni -absolwenci szkół wyższych posiadający co najmniej tytuł zawodowy magistra — zatrudnieni na podstawie mianowania lub umowy o pracę (w wymiarze co najmniej 1 etatu), minimum 3 miesiące wcześniej niż termin rozgrywania Mistrzostw,
d) absolwenci, którzy zakończyli studia w roku akademickim 2020/2021 — do końca tego roku akademickiego (dotyczy absolwentów, których ostatni semestr nauki rozpoczął się w roku akademickim 2020/21).
2) W AMWiM nie mogą uczestniczyć tzw. wolni słuchacze oraz uczestnicy studiów podyplomowych.
3) Każdy zawodnik/zawodniczka może startować w dowolnej liczbie dyscyplin w ramach AMWiM.
4) Każdy zawodnik / zawodniczka w jednej dyscyplinie może reprezentować barwy tylko jednej uczelni w danym sezonie.

Ponadto obowiązuje zweryfikowana przynależność do Akademickiego Związku Sportowego oraz posiadanie certyfikatu przynależności akademickiej (szczegóły są określone w Regulaminie ogólnym AMWiM).

Transport publiczny dociera do Józefosławia w pobliże hali LAVO (odległość — ok. 330 m) do przystanku Wilanowska 01 dzięki autobusowej linii 739. Linia ta kursuje w Warszawie z pętli Metro Wilanowska rzadko, co pół godziny, więc można skorzystać z opcji przejazdu ze wspomnianej pętli autobusami 709 lub 727 do przystanku Mysiadło 01, a dalej udać się do hali pieszo (ok. 1800 m). Albo użyć własnego transportu.

Po przybyciu do hali można zamówić dostawę obiadu z pobliskiej gastronomii. Wedle obecnych rygorów sanitarnych (pandemia COVID-19) udział publiczności jest niestety wykluczony.

Wiosną 2021 r. zostaną jeszcze rozegrane w ramach 23. edycji mistrzostw: drugi rzut eliminacyjny (single i deble), trzeci rzut (turniej mikstowy) oraz finały indywidualne w singlu i deblu.

BadmintonZone.pl jest patronem medialnym mistrzostw. Organizuje je AZS Warszawa, a wspierają m.st. Warszawa, ministerstwo sportu i województwo mazowieckie. 

Zob. też: Akademiccy mistrzowie Warszawy i Mazowsza.

XXIII Akademickie Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza w badmintonie, I rzut eliminacyjny w grze pojedynczej i podwójnej, 13 grudnia 2020, hala LAVO, Józefosław, ul. Geodetów 23 E. Zob. komunikat nr 1. Regulamin techniczny. Regulamin ogólny. Strona organizatora. Losowanie w serwisie tournamentsoftware.com. 

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj