2020-11-21, Kanton
Z archiwów BadmintonZone - zdarzyło się 10 lat temu
LIN DAN ZNÓW RZUCA BUTAMI! UFF... TYM RAZEM NIEUŻYWANYMI

21.11.2010.  W finale indywidualnych zmagań badmintonistów podczas Igrzysk Azjatyckich Lin Dan dołożył do swojej układanki poświęconej najważniejszym tytułom ostatni fragment.
Oficjalnie mianuje się go mistrzem olimpijskim, trzykrotnym mistrzem świata, mistrzem Azji, trzykrotnym zwycięzcą turnieju All England, a od niedzielnego meczu przeciwko Malezyjczykowi Lee Chong Wei'owi również zwycięzcą Igrzysk Azjatyckich. Choć pierwsza odsłona finałowego pojedynku rozgrywała się pod dyktando Chińczyka i zakończyła wynikiem 21:14, to drugi set nie okazał się być drugim rozdziałem podręcznika pana Dana do gry w badmintona. Cierpliwy Malezyjczyk zmusił Superdana do kilku błędów, dorzucił parę ataków i, wygrywając 21:15, zaordynował trzeciego seta. Na jego nieszczęście Lin Dan wrócił do omawiania podręcznika, a konkretnie do rozdziału: "Jak wygrać decydującego seta z przewagą aż 11 punktów" i wywalczył sobie złoto. Uszczęśliwiony zwycięzca zerwał z siebie koszulkę. Przyłapano go również na rzucaniu butami w publiczność. Zakładamy, że mistrz nie miał zamiaru ustrzelić obuwiem jakiegoś wrednego kibica, lecz postanowił obdarować fanów trampkami na pamiątkę. Brązowy medal trafił w ręce Koreańczyka Park Sung Hwana, który w ćwierćfinale bez większych kłopotów wyeliminował indonezyjską gwiazdę Taufika Hidayata 21:15, 21:16. Mówiąc delikatnie, piątek nie był dniem Taufika. Drugim brązowym medalem zaopiekował się Chen Jin.

W singlach pań opozycja wobec absolutnej władzy Chin okazała się zbyt mizerna. Zastanawiające, czy oprócz wysiłków, by decydujący pojedynek rozegrały wyłącznie Chinki, podjęto również starania w celu umieszczenia w finale jedynie nosicielek nazwiska Wang. Panie Wang Xin i Wang Shixian zwyciężyły w półfinałach dosyć łatwo. Wang Xin załatwiła brązowy medal Japonce Eriko Hirose. Wcześniej, w ćwierćfinałach Hirose spotkała się z Malezyjką Wong Mew Choo i tak zabiegała ją w pierwszym secie, że w drugiej odsłonie Wong nie mogła już złapać oddechu i przegrała z różnicą 10 punktów. Niestety następnego dnia to Japonka otrzymała lekcję badmintona i zakończyła pojedynek z Wang Xin z wynikiem 7:21 15:21. Druga finalistka Wang również bez trudu rozprawiła się z Yip Pui Yin z Hongkongu, która dzień wcześniej rozegrała zaskakujące spotkanie z Sainą Nehwal. Pierwszy set rzeczonego pojedynku z ogromną przewagą 13 punktów wygrała Yip Piu Yin, drugi z identyczną przewagą wygrała Nehwal. Trzeci set elektryzował publiczność do samego końca, bo Hinduska, choć przegrała, to wywalczyła aż 19 oczek. Mecz finałowy był teatrem jednej aktorki. Dobra gra Wang Xin okazała się jedynie wspomnieniem, co jej rodaczka Wang Shixian wykorzystała bez zastanowienia i rozstrzygnęła ostateczny pojedynek na swoją korzyść.

Gry podwójne kobiet to znów supremacja Chin. Obie chińskie pary gładko pokonały w półfinałach swoje koreańskie przeciwniczki. Wang Xiaoli i Yu Yang ograły Koreanki Ha i Lee 21:17 i 21:14, natomiast Tian Quing i Zhao Yunlei pokonały parę Lee Hyo Jung i Kim Min Jung 21:9 i 21:12. Pojedynek finałowy zakończył się na korzyść pary Zhao Yunlei i Tian Quing, mimo że debel ten został zmontowany w ostatniej chwili, gdyż Tian Quing zastąpiła właściwą partnerkę Zhao — Shu Cheng.

W deblach męskich o złoto walczyła dwójka z trójką rankingu światowego, czyli Malezyjczycy Koo Kien Keat i Tan Boon Heong z Indonezyjczykami Markisem Kido i Hendrą Setiawanem. Malezyjczycy już byli w ogródku, już mieli lotkę meczową, ale stwierdzili, że jej nie wykorzystają. Druga lotka meczowa też nie zyskała ich uznania, w efekcie czego przegrali drugiego seta i... trzeciego też, oddając Indonezyjczykom medal z najcenniejszego kruszcu.

W finale gier mieszanych wystąpiła para z Chin Zhang Nan/ Zhao Yunlei oraz nierozstawieni Koreańczycy Shin Baek Cheol i Lee Hyo Jung. Wbrew oczekiwaniom chińskiej publiczności, która nastawiła się na kolejne krajowe zwycięstwo, Koreanka Lee Hyo Jung zrobiła prezent nie tylko swoim rodakom, ale i sobie, wywalczywszy z partnerem złoty medal Igrzysk Azjatyckich, po których zaplanowała zakończyć karierę.

WYNIKI FINAŁÓW:
Singel mężczyzn
LIN Dan (ChRL) — Lee Chong Wei (Malezja) 21:13 15:21 21:10
Singel kobiet
Wang Xin (ChRL) — Wang Shixian (ChRL) 18:21 15:21
Debel mężczyzn
Koo Kien Keat/ Tan Boon Heong (Malezja) — Kido Markis/ Hendra Setiawan (Indonezja) 21:16 24:26 19:21
Debel kobiet
Wang Xiaoli/ Yu Yang (ChRL) — Tian Quing/ Zhao Yunlei (ChRL) 22:20 15:21 12:21
Mikst
Zhang Nan/ Zhao Yunlei (ChRL) — Shin Baek Cheol/ Lee Hyo Jung (Korea) 19:21 14:21

Zob. też Chiny tradycyjnie wygrywają.

Igrzyska azjatyckie, turniej w badmintonie. XVI Asian Games, Badminton, 13-21 listopada 2010 (13-15 listopada turniej drużynowy, 16-21 listopada turniej indywidualny), Kanton (Chiny).

Fot. © BadmintonPhoto.com (live)

karpeek

© BadmintonZone.pl | zaloguj